Не хлібом самим житиме людина. Частина 5. Син Божий
Не хлібом самим житиме людина.
Частина 5. Син Божий
Роздуми над Мт. 4:1-4; Мр. 1:12, 13; Лк. 4:1-4
(Якщо Ти Син Божий)
Сьогоднішні роздуми ми почнемо із… граматики. Запрошую вас, шановний читачу, повернутися до шкільної програми з української мови і пригадати таку частину мови, як сполучник. Існують різні групи сполучників, одна з котрих – умовні сполучники. Першим в ряду таких сполучників стоїть якщо. Цей сполучник вживається у складнопідрядних реченнях, і часто виражає припущення.
Наведемо, мабуть, чи не найвдаліший приклад застосовування такого сполучника:
«І підійшов до Нього спокусник, і сказав: Якщо Ти Син Божий …» (Мт. 4:3). Сполучником якщо диявол висловлює припущення, що Ісус може бути Сином Божим… Вас це дивує? Мене також! Адже сатана був добре знайомий із Цією Особою ще на Небі за своєї бутності Люцифером. Трохи більше місяця тому він особисто чув могутній голос Бога Отця, котрий прокотився по всьому Всесвіту: «Це є Син Мій Улюблений»… І раптом оце якщо Ти Син Божий… Не дивуймося! Це було не просто припущення, «у тоні голосу спокусника відчувалися нотки цілковитого недовір’я». Таке саме недовір’я він намагався викликати в свідомості Христа. «Це була лукава спроба посіяти сумнів…» в Божому Синові.
Проте на кожного хитруна достатньо глупоти! Саме оце одне маленьке слово, невеличкий сполучник якщо, котрий ця підступна істота в силу своєї зіпсутості не могла ні приховати, ні замаскувати, видав ошуканця! «Хоч з вигляду він був ніби ангел світла, однак перші слова – “якщо Ти Син Божий…” – викрили його».1 Отруйне сатанинське «якщо» стало сигнальним червоним вогнем для змученого «найгострішими муками голоду»2 Божественного Страдника; воно чітко висвітлило під маскою сяючого ангела хижацький оскал.
Диавол опытен, диавол практик,
Он взялся за дело без легионов:
Ведь стоит немало усилий потратить
Ради погибели миллионов.
9. Якщо Ти Син Божий…
За цим телеграмно коротким висловом євангельського опису спокушення прихована лукава, заплутана, похмура картина диявольських чималих зусиль «ради погибели миллионов». Чи варто нам розібратися в них? Безумовно! «Боротьба Ісуса повторюється на протязі всіх віків у житті кожної людини»… Більше того: «спокуси, котрим протистояв Христос, саме і є ті слабкі сторони нашого характеру, проти котрих ми так часто стаємо безсилими в боротьбі».3 Тож зійдімо подумки на гору Карантанію і станьмо невидимими спостерігачами того страшного двобою Князя життя із князем темряви й смерті.
9.1. Лукава спроба посіяти сумнів
Першим прагненням ворога було посіяти в свідомості Ісуса сумнів відносно любові Отця… «В голосі спокусника звучали нотки цілковитого нерозуміння: невже Бог може так повестися зі Своїм Сином – залишити Його в пустелі, серед диких звірів, без їжі, друзів, без втіхи?».4 Якщо Ти Син Божий, чому потрапив у таке становище?
Ісус мовчав…
Безліч найрізноманітніших якщо містяться в арсеналі сатани і для сучасного християнина. Для кожного сина й дочки Бога у спокусника заготовлене індивідуальне якщо ти…
- Якщо ти син Божий, то чому хворієш?
- Якщо ти дочка Божа, чому помираєш, залишаючи дітей сиротами, а чоловіка вдівцем?
- Якщо ти відроджений, то чому в тебе такий характер?
- Якщо ти вірний в десятині, де твій власний куток, або хоча б машина?
В душі Божої дитини починають зріти непевності, вагання, сумніви… Найнебезпечнішим є висловлювання їх уголос… Цим ми віддаємо славу силам темряви, приваблюємо до себе безліч упалих ангелів, і даємо змогу лукавому зловтішатися й торжествувати…5
9.2. Насмішки та глузування
Сумнів – це диявольська отрута сповільненої дії. 6 Але спокусник поспішає, тому для прискорення дії цієї отрути, він домішує в неї ще дещо…
– Та подивися на Себе, Твій жалюгідний вигляд надто мало говорить про належність до ангелів, вже не кажучи про те, щоб бути їх Повелителем! – почав насміхатися сатана. – Подивися на мене, який я сяючий і прекрасний! Я живу у присутності Бога, виконую Його повеління, а Ти хто? Як я доповім Богові про Тебе? І взагалі, з неба був вигнаний один із Херувимів… Часом не Ти є ним? Твій зовнішній вигляд свідчить про це… Я маю повне право вимагати доказів Твоєї Особи. Зроби ж камені хлібами і всі мої сумніви миттєво розвіються! 7
Сатана сміявся над Ісусом, сміявся, глузував і знущався над Його зовнішнім виглядом… Над Ким?! І хто?!
Ісус мовчав…
Шановний читачу, над вами сміються і кепкують родичі? Однокласники? Однокурсники? Колеги?
– Не п’єш? Не куриш? Ти що, хворий? Та будь же мужчиною! Не вмієш танцювати? В наш час? О, яка відсталість!
Відважний, запальний, мужній апостол Петро… Якби в ту фатальну пасхальну ніч він був покликаний захищати свого Учителя мечем, яким би відважним воїном він виявився! Але як тільки палець насмішників був скерований на нього, він злякався. Багато з тих, котрі не бояться жорстоких битв заради Господа, почувають себе пригніченими під насмішками і відрікаються від віри.
9.3. Звинувачення у фанатизмі
– Слухай, – із нотками роздратування промовив спокусник до Ісуса. – Твоя вірність має відтінок фанатизму! Згадай Священну історію… Ізраїль також був принижений, також страждав від голоду в пустелі, проте коли дійшло до крайньої потреби, Бог нагодував його манною – ангельським хлібом. Пригадай Агару… Ангел указав їй, коли вона була спрагнена, на джерело Бе-ер-лахай-рої. Ангел доторкнувся до голодного Іллі і запропонував йому їжу. Але Ти не мусиш чекати служіння ангелів, у цьому немає потреби. Один творчий акт, – і проблема розв’язана… Для чого ж зволікати?
Ісус мовчав…
– В-решті-решт згадай Авраама! Адже він був готовий принести в жертву свого сина, але не приніс цієї жертви! Я розумію, що Ти мусиш вступити на кривавий шлях, але ж не треба йти по ньому, головне – Твоя готовність! І, між іншим, я і є той ангел, котрий зупинив руку Авраама, коли той заніс її над Ісаком, і тепер я прийшов, щоб врятувати Твоє власне життя…8 Для чого страждати від мук голоду? Тому, без фанатизму!
О, дорогоцінний Спаситель! Він мовчав…
А вас, друже, називали фанатиком? Ні, не чужі, а свої, свої по вірі… Вони представляли вам відповідні місця із Біблії про танцюючого Давида, про сп’янілого Ноя, про вино в Кані Галілейській, про м’ясо, котре споживали Божі мужі та Сам Христос… Здоровий спосіб життя? В суботу не відвідувати лекції в університеті? О… надто фанатично!
9.4. Пропозиція компромісу
– Слухай, – пролунав вкрадливий голос упалого ангела, – давай домовимось: я можу допомогти Тобі виконати Твою частину у Плані спасіння… Перетвори лише цей камінь, котрий у Тебе біля ніг… дивись, як він подібний на смачний хліб. І я обіцяю, що більше не матиму ніяких сумнівів відносно Твоїх переваг, і на цьому боротьба між Тобою і мною буде закінчена назавжди!9 Ти – мені, а я – Тобі…
Трохи пізніше, у третій спокусі, він запропонує Синові Божому цілий світ за один-єдиний поклон…
Ісус мовчав…
– Ну, що тобі варто всього один раз зробити це? – сьогодні спокусник звертається до молодих людей. – Один раз, всього один-єдиний! Від цього ж не помирають! Всі твої друзі так роблять, а ти що? Святий? Та бери від життя все, що можеш!
Ви уловлюєте в цих словах відлуння голосу спокусника на Карантанії?
* * * * * * * * * *
А тепер, шановний читачу, послухайте, будь ласка, вражаючий вислів: «Ісус…не піддався спокусі вступити з ним у суперечку».10 Виявляється, що всі диявольські зневаги, насмішки, знущання та звинувачення мали своєю метою втягнути Божого Сина у полеміку, дебати, суперечку! І це була справжня спокуса!
Не знаю, чи ви помічаєте, як успішно спокусник користується цим засобом в останній час! На уроці Суботньої школи, навіть під час проповіді раптом лунає голос із залу, котрий або заперечує сказане промовцем, або відкриває щось особливе – «нове», захоплююче, таємниче… Увага слухачів відволікається, брати і сестри поспішають довести, що це не так, розпалюється полеміка, голоси стають усе гучнішими, щоки починають палахкотіти, очі виблискують…
А Христос?… «Христос, здавалося, не помічав зневажливих насмішок сатани… Він покірно витримав зневаги, не даючи їм відсічі… Христос знав, що сатана був обманщик від початку, тому Йому коштувало великого самовладання, щоб вислухати мову цього нахабного спокусника і не обірвати його зухвалі пропозиції… Сатана сподівався викликати Сина Божого на суперечку… і перекрутити Його слова… Спаситель світу не вступав у суперечку із сатаною».11
Мовчання під час спокуси – це, найчастіше, вже перемога! «Але вони всі мовчали, не відповідали йому жодного слова, бо таким був наказ царя: Не відповідайте йому!» (Іс. 36:21). Наказ і приклад нашого Царя такий самий: Не відповідайте спокуснику!
Список використаної літератури
- Уайт Е. Бажання віків. с. 118.
- Уайт Е. Вибрані вісті, т. 3, с. 128.
- Уайт Е. Бажання віків, с. 116.
- Там само, с. 118; Вибрані вісті, т.1, с. 275.
- Див. Уайт Е. Розум, характер, особистість, с. 673, 675, 679, 795.
- Уайт Е. Свідоцтва для Церкви, т. 1, с. 378.
- Див. Уайт Е. Вибрані вісті, т. 1, с. 274, 276.
- Див. Фаррар Ф., Життя І. Христа (переклад Лопухіна), с. 147; див. Уайт Е. Вибрані вісті, т. 1, с. 273.
- Див. Уайт Е. Вибрані вісті, т. 1, с. 273.
- Уайт Е. Бажання віків, с. 119.
- Уайт Е. Вибрані вісті, т. 1, с. 276, 278, 279.
Ольга Стасюк
Головне зображення
Читайте також на сайті: Частини 1 – 4, 6 – 10.