«Стережіться розчини… лицемірства»

«Стережіться розчини… лицемірства»

Якщо відкрити тлумачний словник Володимира Даля і знайти в ньому слово лице, можна здивуватись, як багато слів походять саме від нього! Навіть такі слова, як личина (маска), личинка (стадія розвитку комахи)  і личность (українське особа) – однокорінні з ним. Лице можна зріти, тоді  отримуємо слово лицезріти; від лиця (особи) можна діяти, в такому разі дістаємо дієслово лицедіяти, і лице можна навіть міряти – це лицемірствоСаме про нього ми бажаємо сьогодні поговорити.

Ніщо так не обурювало Господа і не викликало у нього такої глибокої відрази, як лицемірство. Читаючи Євангеліє, можна відмітити, як часто саме лицемірство Ісус викривав у книжниках і фарисеях. Розгорніть Євангеліє від Матвія 23 розділ і підрахуйте, скільки разів тут вжите Ним слово лицеміри – 8 разів! Лицемірство і гординя – дві риси характеру, про котрі сказано, що Бог їх ненавидить. Що ж це за якість і чому у Господа таке ставлення до неї?

Маскарад життя і його «режисер»

Володимир Даль дає наступне означення лицемірства: «Лицемірити – приймати на себе личину, маску, бути двоєдушним, лукавим, діяти удавано, нещиро, обманювати зовнішністю, прикидатися; приховувати зло під маскою добра».

Найбільш удалий і зрозумілий сучасний синонім лицемірствамаска. Але це не та маска – зайчика, ведмедика, котика або баби Яги – котру ми одягали в дитячому садку і в школі на новорічний маскарад. Маски широко використовували в давньогрецькому і давньоримському театрах; актори, виходячи на театральну сцену, одягали їх на лице. Подібні театральні маски, але з особливого театру, театру життя, можна означити, як лицемірство.

Апостол Павло порівнює наш світ із театром. У тексті 1Кор. 4:9 він говорить про всесвітнє видовище, котре спостерігають  ангели і люди: «Бо ми стали видовищем світові, і Ангелам, і людям». Слово видовище в оригіналі – театрон.

Елен Уайт говорить ще відвертіше: «Світ – це театр, мешканці світу – це актори»,1  актори в масках. Наш світ – це величезний маскарад…

Хто ж головний «режисер» цього маскараду? Той, хто перший у Всесвіті винайшов мистецтво маскування, розробив різноманітні ескізи масок і вперше інсценізував маскарад. Ви пригадуєте, де і коли вперше був розіграний такий маскарад? Там, на Небі, Люцифер одягнув маску великого поборника свободи для ангелів і за цією маскою приховав своє справжнє лице – лице бунтаря, ворохобника, незаконного претендента на Божий престол.

Господь скинув цього «режисера» на землю. Земля стала для диявола новою театральною сценою. Пригадуєте його дебют? У кого він тоді переодягнувся? У змія! З тих пір він часто одягає маску звіра. Його улюблена маска – рило свині, роги, копита і хвіст. Ми сміємося, правда ж? Але трагедія в тому, що мільйони людей саме так уявляють собі цього упалого херувима.

А ще більша трагедія – майже все людство навчається в диявольському «театральному училищі» майстерності маскування. Подивіться довкола: майже у кожного сьогодні  є цілий комплект масок: на роботі – одна маска, в церкві – інша, з друзями – ще інша. Важко розібратися, хто є хто!

Проблема людського маскування настільки серйозна, що Святе Письмо неодноразово звертається до цієї теми, особливо в книзі Притч. Наймудріша людина на землі – цар Соломон приділяє цій темі неабияку увагу, він дає опис найбільш поширених масок людей і пропонує шляхи звільнення від цієї диявольської пагубної практики.

Абсолютна відкритість Неба

Диявол – стародавній ошуканець, він усе спотворює, перекручує і свою підступну манеру маскування намагається приписати Богові. Ось чому багатьом людям сьогодні здається, що навіть Господь носить маски. Вони знаходять і відповідні тексти, котрі ніби підтверджують цю ідею, ось один із них: «Слава Божа – щоб справу сховати» (Прип. 25:2, І ч.). Отже, Бог щось ховає…

А чи не здавалося іноді й нам,  що Бог, дійсно, щось від нас приховує? Більше того, чи не здавалося нам деколи, що Сам Бог ховається від нас? Ховається за якоюсь маскою! Особливо, коли щось траплялося, ми шукали виходу і не знаходили, ми молилися – і ніякої відповіді. Небо над нами видавалося міддю, земля – залізом, повна тиша і темрява. Нам здавалося, що Бог одягнув маску мовчання і байдужості.

Така ситуація – найсприятливіша для диявольської спокуси. Саме в такий момент підходить спокусник і починає нашіптувати: Бог носить маску… Він ховається… Не такий Він вже і добрий.

Пригадайте Йова. Його спіткало нашестя найжахливіших нещасть. Саме тоді йому здалося, що Бог носить маску, що Він ховається від нього. Послухайте, як він про це скаржиться: «Я кличу до Тебе, та Ти мені відповіді не даєш» (Йова 30:20). «О, якби то я знав, де Його я знайду, то прийшов би до місця Його пробування! … Та піду я на схід – і немає Його, а на захід подамся – Його не побачу, на півночі шукаю Його – і не вхоплю, збочу на південь – і не добачаю» (23:3, 6, 8, 9).

Пригадайте Ісуса в пустелі спокушення. Страшні муки 40-денного посту…

А телу трудно вынести сорок…
Оно на жизнь претендует законно.
Хотя бы немного хлебных корок,
Пусть даже из камня сотворенных.

Є. Євтушенко

Саме в цей момент підійшов спокусник зі своїми підступними словами:

– Та подивись на Себе! На кого Ти подібний? Хіба може Бог так жорстоко поводитись із Своїм Сином? Якщо Він насправді любить, то як допустив, щоб Його Син опинився на межі голодної смерті? Очевидно, що Його любов не така вже й велика! Він тільки удає, що любить, Він носить маску…2

А тепер пригадаємо свої негаразди. Припустимо, що у нас сталася фінансова криза… Які питання ми будемо ставити Богові?

– Господи, я ж давав постійно десятину, я був вірний Тобі. Чому ж це все звалилося на мене?

Минає місяць, другий… На небі тиша… Що ми будемо робити далі? Не будемо більше давати десятину? Не підемо більше до церкви? Перестанемо молитися? Більше такої гри в піжмурки ми не потерпимо? О, це саме те, чого добивається диявол!

Скажіть, будь ласка, яка дія є протилежною до маскування?  Які існують слова-антоніми (тобто слова протилежні за значенням) для слова маска? Відкритість, щирість, відвертість, прозорість.

Шановні друзі, будь ласка, будемо пам’ятати важливу істину: у всьому Всесвіті найвідкритіший, найщиріший, найвідвертіший, у Кого все найпрозоріше – це Бог! Небо з великої букви таке ж прозоре, як небо з малої букви. Чому ми такі впевнені в цьому? Тому що існує незаперечне свідоцтво того, що Бог палко прагне всім усе пояснити, зробити все абсолютно ясним, з усіх і зі всього зняти будь-які маски! І цим доказом є суд над Богом! Перша ангельська вістка сповіщає: «Побійтеся Бога та славу віддайте Йому, бо настала година суду Його» (Об’яв. 14:7). Це не просто Божий суд, це суд Бога. Суд, котрий зараз іде на небесах – це суд, котрий відкриє всьому Всесвіту, чому саме так Бог повівся в кожному моменті людського життя. Саме на цьому суді Небесний Цар розвідає кожну справу, як про це написано у продовженні наведеного тексту із Приповістей 25:2.

Однак, як тоді зрозуміти першу частину даного тексту: Бог ховає справу? Слово ховає означає таємниця. Бог є таємничим. Це зауважив пророк Ісая: «Справді Ти Бог таємничий… Спаситель» (Іс. 45:15). Але проблема не в тому, що Він щось ховає, або Сам ховається, а проблема в людській обмеженості, в обмеженості гріховного єства. Пригадайте історію гріхопадіння в Едемі. Хто сховався після гріхопадіння? Хто в той час одягнув маску? Ні, не Бог сховався, не Господь одягнув маску, а самі Адам і Єва сховалися в кущах і замаскувалися пальмовим листям… Від тих стародавніх часів люди протягом століть і тисячоліть практикують і розвивають мистецтво лицемірства і маскування.

Людські личини

Звернемо свою увагу на ті конкретні види лицемірства, на ті личини-маски, котрі так добре «прилягають» до людського обличчя. Їх багато, і їх усіх узагальнив Великий Серцевідець під наступним заголовком: «Видавати себе за…» (див. Луки 16:15). За кого ж люди сьогодні видають себе?

Видавати себе за розумного Премудрий Соломон згадує про одну з улюблених людських масок у Прип. 26:12, 16. «Чи ти бачив людину, що мудра в очах своїх? Більша надія глупцеві, ніж їй… Лінивий мудріший ув очах своїх за сімох, що відповідають розумно».

На цій масці написано: «Я мудрий! Я мудріший за сімох розумників!»

Чи звернули ви увагу, як часто у своїх притчах Соломон згадує немудрих людей? Він неодноразово викриває їхні ознаки і характерні риси. Але чи не здається вам, що нерозумні перевелися! Ви де-небудь їх бачили? Всі розумні, всі мудрі, знаючі, поінформовані, комп’ютеризовані, модернізовані. На безлічі людей сьогодні красуються маски з таким самим написом: «Я розумний! Я інтелектуал! Я закінчив два інститути!» Нерозумні перевелися! Нерозумні вимерли! Тоді для чого Соломон так багато пише про них? Для чого дає їхні ознаки? Можливо для того, щоб ми все-таки навчилися їх розпізнавати, навчилися зривати з них маски?

Мені здається, що від сьогоднішнього дня ми почнемо уважно приглядатися до кожного перехожого, чи часом він не є нерозумний? Ми почнемо оцінювати своїх знайомих, друзів, членів церкви на предмет глупоти. Чи для цього Соломон так багато уваги приділяє цьому класу людей? Зовсім ні! Ми повинні з однаковою повагою ставитися до всіх людей і приймати їх, незалежно від їхнього IQ. Наймудріша людина на землі звертає нашу увагу на нерозумних людей і так детально дає їхні ознаки, бо нерозумним можу виявитися… я. Ознаки такої людини ми повинні шукати, в першу чергу, не в комусь, а в собі.

Видавати себе за багатого і великого Премудрий Соломон називає ще одну популярну і в старовину, і сьогодні маску: «Дехто вдає багача, хоч нічого не має» (Прип. 13:7).  На цій масці написано: «Я багатий! Я заможний! До маски розумного додається маска багача.

З того самого арсеналу Біблія викриває ще одну маску: «Видаючи себе за когось великого» (Дії 8:9). На ній написано: «Я видатний, я великий, відомий, можу обертатися в колі знаменитостей». Яким одним сучасним словом можна назвати весь цей арсенал масок?  Крутизна! І люди, а особливо молодь, докладають відчайдушних зусиль, щоб довести і собі, й іншим, що вони «круті».

Поспостерігайте за молодими людьми в поїзді, трамваї, маршрутці. Як часто вони хизуються, хто iPhone, хто планшетом, хто дорогим «буком», видаючи себе за когось… Насправді ж вони клянчили у батьків цілих пів року, щоб вони їм купили ці дорогі речі. Або ж самі цілісінький рік економили на інститутських обідах, щоб придбати «мрію життя»… Театр? Маскарад? Очевидний!

Видавати себе за праведника Для людей релігійних, котрі не женуться за матеріальними речами, «режисер» цього маскараду розробив спеціальну маску: «Ви себе видаєте за праведних перед людьми, але ваші серця знає Бог» (Луки 16:15). «Лицеміри!… Оці люди устами шанують Мене, серце ж їхнє далеко від Мене» (Матв. 15:8). Маска релігійності, побожності, благочестя… Саме релігійне лицемірство, котре назване особливим словом – ханжество – було таким огидним для Господа. Саме про нього Він попередив: «Стережіться розчини фарисейської, що є лицемірство» (Луки 12:1).

Чому Господь такий категоричний по відношенню до цієї якості? Вжите Ісусом слово розчина дає відповідь на це питання: лицемірство – це розчина для людського характеру. Якщо допустити будь-яку нещирість в своє життя, якщо один раз приміряти до свого обличчя якусь маску, дуже швидко це стане звичною практикою життя і лицемірство посяде чільне місце серед рис характеру.

Корені проблеми 

Чому ж люди так палко бажають представити себе не тим, ким вони є насправді? Чому вони бояться свого натурального обличчя? Причина в тому, що сьогодні втрачається моральна незалежність. Хто сьогодні володіє власною думкою і не боїться її висловити, якщо вона суперечить поглядам оточення? Якщо в світі «котируються круті», хто буде плекати в собі скромність? Якщо популярні видатні, хто визнає, що народився в глухому хуторі? Якщо стає популярною вища освіта, ми признаємося, що закінчили училище?…

Людина втратила самоповагу… Так, вона чекає, щоб її поважали, але не її саму, не просто її особистість, а її за її дорогий телефон, дорогу машину, будинок, посаду і ставку…

Людське мислення спотворене. Ось чому Соломон так багато пише про мудрість і глупоту! Ми, насправді, можемо мати дуже розвинутий інтелект, і одначе виявитися немудрою людиною. Дозвольте підкреслити найголовнішу ознаку такої людини: «Кожен робив, що здавалося правдивим в його очах!» (Суддів 21:25). Немудрий робить те, що здається правдивим в очах його. На відміну від нього, що робить мудра людина? «Щоб виконувати те, що справедливе в очах Господа, Бога твого» (Повт. Зак. 13:19). Відчуваєте різницю? Це найголовніша відмінність між цими двома класами людей. І нам зовсім не потрібно видавати себе за… розумних. Ми можемо насправді бути ними, якщо навчимося дивитися на речі не своїми власними очима, а іншими очима, Божими… Погляд Божий на речі подає Його Слово – Святе Письмо. Зробімо його своїм путівником і маска розумного стане для нас зайвою.

Про це писав і апостол Павло: «А що вони не вважали за потрібне мати Бога в розумі, видав їх Бог на розум перевернений» (Рим. 1:28). Перевернений розум… В оригіналі – адокімоннічого не вартий, той, що мало важить, легковагий. Шановні друзі! Якщо Бога не буде в нашій голові, ми, воістину, будемо нерозумними, про котрих так багато пише Соломон, з розумом, котрий нічого не вартий і нічого не важить, хоча можемо мати і дві вищі освіти! Вагу нашій голові, нашому розсудку надає єдине – Бог.

Якщо ми налагоджуємо з Ним найтісніші стосунки, ми отримуємо нормальне, здорове почуття самоповаги. Якщо ми бідні, це не впливатиме на нашу самооцінку, бо Ісус був також бідним; якщо ми не отримали вищої освіти, ну і що? Христос не навчався в рабинських школах; якщо ми люди простої професії – Син Божий був теслею; якщо ми з провінції – Він жив у занедбаному, з недоброю репутацією містечку. Ми навчимося цінити і себе, і оточуючих не за те, чим ми і вони володіємо, а просто тому, що ми люди, Божі діти, викуплені дорогоцінним життям Божого Сина.

Личина, котрою прикривається ворог

А тепер ми поговоримо про найнебезпечнішу маску – маску, за котрою приховується ворог. «Устами своїми маскується ворог, і ховає оману в своєму нутрі: коли він говорить лагідно – не вір ти йому, бо в серці його сім огид!» (Прип. 26:23-25).

Володимир Даль у своєму словнику подає цікаве стародавнє значення слова маска. Він говорить, що слово маска також означає кров, розмазану по обличчю після бійки… Саме таку маску на обличчі безпечної людини залишає замаскований ворог. Мета ворога в масці накласти на наше обличчя закривавлену маску… Якщо ми не розпізнаємо ворога в масці, на нашому обличчі може виявитися власна розмазана кров…

Нам подобаються приємні слова, слова похвали, лестощів. Але «де масні слова, там пісні пироги», – говорить народна мудрість. Друзі, якщо ми не навчилися за маскою доброзичливості й улесливих слів розпізнавати правдиве обличчя людини, нам доведеться іноді відчувати на своєму обличчі ось таку маску із стародавнім значенням. Більше того! Скільки людей стали жертвами ворога, прикритого маскою доброзичливості! Подивіться, що відбувається сьогодні в політичному світі! Скільки людей втратили своє власне життя, або забрали чуже життя тільки тому, що не розпізнали ворога за маскою друга.

Але наскільки більш небезпечний ворог в масці в релігійному світі! Тут питання торкається не дочасного життя, а вічного! Скільки людей втрачені для вічності, бо прислухалися до приємних байок фальшивих пророків, що носили маску служителів Божих.

Ми наближаємося до часу найбільшого за всю історію існування нашої планети диявольського маскараду. «Світ – це театр, актори – мешканці світу готуються зіграти свою роль в останній великій драмі».3  У той час диявол – підступний «режисер» – використає свою останню маску, насмілившись з’явитися в образі Самого Божого Сина. Шановні друзі! Ви думаєте, що цей маскарад буде розрахований лише на світських людей? О, ні! Ворог людських душ буде особливо намагатися звести вибраних. Ми будемо бачити і чути одне, і тільки ті, хто мають в своїй голові, в своєму розумі Бога, за видимою маскою приємної зовнішності, такої подібної до Ісуса, розпізнає невловимі простим смертним оком риси обличчя упалого херувима. Ми зуміємо розпізнати? Ми зуміємо зірвати маску? У нас є Бог в розумі?

 *  *  *  *  *

На скляному морі Нової землі стоятимуть144 тисячі Божих героїв останнього часу. Одна із їх видатних характеристик – наступна: «В їхніх устах не знайдено лукавства, бо вони непорочні!» (Об’яв. 14:5). Пригадуєте, що лукавство, лицемірство, маска – це синоніми.  Нічого подібного не буде торкатися характеру останніх праведників землі, вони не носитимуть жодної маски. Ось чому їх одяг білосніжний, це символ досконалого характеру, Богоподібного характеру – відкритого і щирого, без жодної плями нещирості, хитрої дипломатії та удаваності.

Шановний читачу, ви вже зодяглись у такий одяг? Ви будете в числі тих героїв?

 

Стасюк Богдан

Список використаної літератури

  1. Уайт Е. Свідоцтва для церкви, т. 8, с. 27.
  2. Див. Уайт Е. Вибрані вісті, т. 1, с. 271-289
  3. Уайт Е. Свідоцтва для церкви, т. 8, с. 27.
Ключові слова: лицемірство, Христос, фарисеї, театр, гра, маскарад, розчини, личини, відкритість
Recent Posts
У Вас есть вопросы?

Если у Вас есть вопросы или Вы хотели бы лично познакомиться с Ольгой Васильевной, Вы можете написать ей сообщение:

Введите слово или фразу и нажмите клавишу "Enter" для поиска

«Берегитесь закваски ... лицемерия» Если открыть толковый словарь Владимира Даля и найти в нем слово лицо, можно удивиться, как много слов происходит именно от него! Даже такие слова, как личина (маска), личинка (стадия развития насекомого) и личность – однокоренные с ним.Розділення чи єдність? Медики та пожежники люблять говорити: «Хворобу/пожежу легше попередити, ніж лікувати/гасити». Однак подібний принцип вірний не лише на фізичному рівні – в медицині та пожежній справі, але і на моральному, духовному рівні.